By IRIS JANVIER
Posted in TRAVEL
Amsterdam on linn, mis oma olemuselt justkui meenutaks mingit ebamäärast segu Veneetsiast, Hanoist ja Londonist, kuid ka seda mitte päris. Seal on ligikaudu 165 kanalit, 1281 silda, 2500 paatmaja, 881000 jalgratast, 1515 kohvikut ja baari. Toome välja huvitavad faktid, head kohvikud, vaatamisväärsused ning muuseumid, mida Madalmaade pealinnas olles külastasime.
MUUSEUMID
Meil oli õnn ja võimalus külastada päris mitut erinevat muuseumi, sealhulgas Van Gogh´i muuseum, juustumuuseum, rahvusmuuseum Rijksmuseum ning Moco, modernse kunsti muuseum. Ülivõimsa mulje jättis Van Gogh´i muuseum, ilmselt osaliselt ka põhjusel, et olin eelnevalt lugenud Irving Stone´i kirjutatud jutustust „Elujanu”, mis räägib kunstniku elukäigust. Siiski neist väljapanekutest lemmikut valida on ilmselt võimatu, kuna kõik eelpoolmainitud muuseumid on isemoodi kunsti ning tähtsusega. Muuseumite läheduses on ka kuulus Iamsterdam, mis on tuntud pildistamiskoht turistidele.
JALUTUSKÄIK MÖÖDA KANALITEID & JORDAAN LINNAOSA
Kanaleid Amsterdamis otsima ilmselgelt ei pea, mis on seda linna iseloomustavaks eripäraks. See on üks Hollandi pealinna vaatamisväärsustest, mida nautida ning tunnetada seda „Põhjamaade Veneetsia” ilu. Sooviksin tähelepanu keskmesse tõsta kesklinna imelise arhitektuuri, mis on säilinud võluva ja muinasjutulisena. Tänavaid kaunistavad veepealsed paatmajad ja kallastel tihedalt külg-külje kõrval kõrguvad kitsad paarikorruselised kortermajad, mis on kõik üles ehitatud sügavas niiskes pinnases olevatele vaiadele ning mille taga on peidus põnev ajalugu. Hea ilma korral on kauneim aeg jalutada mööda kanaliteid päikseloojangu ajal. Võimsama elamuse saamiseks „võib põimida selle sisse” ka Jordaan’i kvartali – Amsterdami ühe kõige ainulaadsema ja ilusama linnaosa külastuse, kus leidub palju ilusaid maju, kohvikuid, kunstigaleriisid ning lähedal paikneb kuulus Anne Frank’i maja.
ANNE FRANK MAJA
Olgugi, et Anne Frank’i maja liigitadakse samuti muuseumiks, pidasin siiski oluliseks see eraldi välja tuua. Välja antud enam kui 60-nes maailma riigis ning tõlgitud 70-nesse eri keeltesse, on Anne Frank’i päevik enimtõlgitud raamat Madalmaadest. Pole oluline, kes sa oled või kust sa tuled, on olemasoleva majamuuseumi tähtsus märkimisväärne, emotsionaalselt liigutav ning soovitatavalt kohustuslik igaühele, kes Amsterdami külastab. Siinkohal tahaksin ära mainida, et pileteid saab osta vaid läbi interneti ning tuleks valida sobiv aeg, et vältida ukse ees looklevat pikka saba.
“To build a future, you have to know the past.” – Otto Frank, 1967.
KOHVIKUD
Olen üpriski suur kohvikute- ning kohviarmastaja, mistõttu külastasime palju ka erinevaid kohvikuid ja söögikohti ning üritasime võimalikult palju võtta kuulda turistide ja kohalike toitusoovitusi. Hulljulge toiduproovija ma pole, armastan pigem traditsioonilisi sööke ning eriliselt tähtsaks pean seda, et tuleks kindlasti süüa hommikul. Seetõttu kujunesid lemmikuteks kohtadeks MOOK, kus sõime pannkooke, the breakfast club oma imelise hommikumenüüga, Ree7 stroopwafels’ite ja Hollandi õunakoogiga ning Foodhallen, mida saabki otseselt tõlkida kui „Toiduhall”. Olemuselt meenutab see Balti jaama turgu, kus on palju väikseid ning armsaid erinevaid toidukohti. Kes aga proovida soovib, siis lisaks pannkookidele, stroopwafelsitele ja Hollandi õunakoogile tasub proovida ka toite nagu snert, ontbijtkoek, stamppot, poffertjes, kibbeling ja bitterballen, mis on kõik Madalmaadele omased söögid.
Kes oleks võinud arvata, et lisaks linnapeale on Amsterdamil ka ööelulinnapea ja jalgrattalinnapea? Ööelulinnapea polnud siiski põhjuseks, miks otsustasime öö eel külastada jääbaari. Ostes eelnevalt pileti, sisened kahest ruumist koosnevasse baari, kus tunned end justkui Kariibidel seilav piraat. Kohapeal antakse jope selga ja kindad kätte ning võid siseneda. Kui sa ei ole alkohoolsete jookide sõber nagu mina, pole siiski muretsemiseks põhjust, sest baaris võid piirduda ka lihtsalt vee või mahlaga. Midagi igaühele!
BODYWORLDS
Need, kes huvituvad inimese anatoomiast – see on teile! Bodyworlds näitus on mitmest küljest väga hariv. See näitus ei õpeta asju vaid teaduslikest aspektidest, vaid on suuresti keskendunud ka „õnne-anatoomiale”. Seletatakse miks ja kuidas me tunneme või ei tunne, rahuolu oma eluga, kuidas seda parandada ning näitab, kuidas õnn on just see, mis mõjutab silmatorkavalt meie tervist ning heaolu. Näitus pälvis ka aastal 2017 tripadvisor’is “Travelers’ choice” tiitli.
ŠOPING
Ostlemiseks on mitu erinevat tänavat ja ostukeskust, näiteks De Bijenkorf – Amsterdami üks kõige tuntumatest kaubamajadest. Külastada tasub ka tänavaid nagu:
- C. Hoofstraat – lukskaubamärgid (Chanel, Louis Vuitton, Dior, Ralph Lauren etc.).
- The Nine Streets – butiigid, vintage, ehted.
- Speigelkwartier – antiik ja kunst.
Nii huvitav Amsterdam ongi! Olgugi, et lühikese sealviibimise ning talvekülma tõttu ei õnnestunud meil kõike teha ja näha, lisasime siiski allolevasse listi kõik asjad, mida tasub kindlasti Amsterdamis olles ette võtta. Kui aeg võimaldab ja ilmastikuolud on soodsad, siis tasub kindlasti teha päevareis Amsterdamist välja, et heita pilk peale imekaunitele maastikele, tuuleveskitele ning ringi vaadata ka mõnes teises linnas. Meilgi põhjust tagasi minna!
P.S. Kui ka sina plaanid Amsterdami avastama minna, siis võta kaasa see list, et ka sinu reis tuleks sama põnev!
Tuult tiibadesse, kaunitarid!